Ruská policie: Měření alkoholu u řidičů bez zastavení

Možná jim za pár let zazvoní umíráček. V Rusku byl totiž uveden v život projekt, kdy je měřena hladina alkoholu přímo ve vozidle bez toho, aby jej musel policista zastavit. Slouží k tomu speciální přístroje, které je třeba pevně nainstalovat. V nejbližší době se objeví v trojici ruských měst: Sankt Petěrburgu, Soči a Kazani. Portálu Avto.ru to řekl náčelník Centra operativní kriminalistické, kontrolní a pátrací techniky Alexander Romanov.
Zařízení pochopitelně nedokáže změřit alkohol přímo v řidičově krvi. Jak funguje? Serveru Automoto.sk popsala jeho princip Natalia Alexandrova, tisková mluvčí výrobce, ruské společnosti Laser Systems. Pracuje na principu laserové spektroskopie. Paprsek odhalí přítomnost ethanolových výparů v jedoucím vozidle přes boční skla. Pokud je nález pozitivní, systém pořídí fotografii automobilu, pochopitelně včetně registrační značky. Snímek je automaticky bezdrátově odeslán do notebooku sloužícího policisty, který řidiče následně zastaví.
Laser měří do vzdálenosti 150 m od přístroje, ethanolové výpary zachytí od koncentrace 150 mg/l při rychlosti do 150 km/h. Alkolaser dokáže jejich hodnotu určit během 0,01 až 0,1 s. Na světě dosud neexistuje žádné podobné zařízení, dodala Alexandrova.
Jenže, přístroj má spoustu nevýhod. Minimální změřitelná koncentrace alkoholu je dosti vysoká, vždyť jedno promile odpovídá 0,48 mg/l. Experti ale tvrdí, že nižší hodnotu přímo ze vzduchu změřit nejde. Podle Pavola Dubašáka ze slovenského policejního prezidia může ještě navíc zkreslit výsledný údaj například vylitý alkohol, směs do ostřikovačů ve vzduchu nebo přítomní opilí spolujezdci. Pro udělení pokuty či případný další postih je přitom směrodatné přímé otestování samotného řidiče. Současné testery mají navíc režim pasivního měření, který přítomnost výparů alkoholu v kabině zjistit umí.
Pokud by slovenská (případně i naše) dopravní policie projevila o přístroj zájem, musela by nutně od výrobce získat kompletní technickou dokumentaci a samozřejmě jej odzkoušet v reálných podmínkách provozu. Samotné zařízení ovšem v tuto chvíli prochází procesem schvalování a certifikace a jako u každé novinky se mohou vyskytnout (a zpravidla také vyskytují) dětské nemoci. Případní zájemci si tedy určitě počkají na výsledky ruských pilotních projektů ve zmíněné trojici měst.